Ve dnech 29. ledna až 2. února 2023 se uskutečnilo Národní kolo Chemické olympiády, jehož organizace se zhostila Vysoká škola chemicko-technologická za podpory Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Letošního ročníku se zúčastnilo 45 žáků gymnázií (kategorie A) a 15 žáků středních chemických škol (kategorie E) a stejně jako v minulých letech museli prokázat teoretické znalosti i dovednost přesné práce v laboratoři.

Účastníci NK ChO při teoretickém testu. Foto: Tomáš Balický.

Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze během národního kola zastupoval Petr Distler, který je dlouhodobým spolupracovníkem Chemické olympiády. V letošním ročníku byl recenzentem kategorie D (pro nejmladší žáky) a praktické části již zmíněné kategorie A. Šestnáct nejlepších řešitelů kategorie A a čtyři nejúspěšnější řešitelé kategorie E získali Cenu děkana FJFI. Účastníci taky obdrželi informace o možnostech studia na ČVUT v Praze a možnosti získat na FJFI motivační stipendium.

Středeční praktická úloha. Foto: Tomáš Balický.